Jan Martinek

Zápisek ze dne 12. června 2004

Před malou chvilkou se mi vymotala z vlasů můra & teď mi lozí po displeji. Jsou pomalu tři ráno & právě jsem si dodělal javascriptový preloader na stránky, které zrovna dělám. Nakonec je to veskrze jednoduchý kousek kódu, ani jsem to tak nečekal. Vyrábím stránky jednoho letního festivalu & je to sranda :).

Než na to zapomenu - předevčírem jsem napsal do předplatného ultramixu, co se děje - pomalu půlka měsíce pryč & časopis pořád nikde. Dostal jsem odpověď, že už to běží & že to konečně přijde v balíku s tou bonusovou vodkou, kterou mi slíbili za předplatné. & dneska už je to doma. Solidní litr Smirnoffu. Škoda, že nechlastám ;).

Stránky jsem dostal zadané ve čtvrtek & přes noc jsem si na noťasu napsal základ rozměrů primárních prvků na obrazovce (nedostal jsem to komplet - jenom podle hotového grafického návrhu napsat html, css & php), ve škole jsem to dodělával. Doma jsem to pak nabarvil a naobrázkoval (což zase zabralo celé odpoledne :)) a už to celkem začalo vypadat k světu. Držím se HTML 4.01 STRICT & těší mně, že to vypadá v různých prohlížečích stejně.

Návrh jsem ukázal & úspěch. Akorát se vyskytly určité výhrady. Už několikrát jsem četl o "vystřízlivění" - chvíle, kdy jsem zjistil, že mé pracně získané poznatky o použitelnosti webu můžu tváří v tvář zákazníkovi pěkně odložit & nejlépe ještě nějak skrýt, byla drsná :). Ale zvykám si. Nikdy jsem moc neměl rád vystřelovací weby - weby kde ze základního okna vyskočí nové javascriptem nastartované okno o přesné velikosti. Ale zákazník řekne, vystřelovací web je tu :). Odpor je marný ;).

Taky jsem ve čtvrtek dostal novou polico-skříň. Zaparkoval jsem ji v pokoji & dělal, že ji nevidím, protože jsem neměl čas ji umístit kam jsem potřeboval. Dneska (nebo už spíš včera, pokud beru dny podle hodin (raděj dělím dny spacíma přestávkama)) mamka dovezla i druhou polici & tak jsem se rozhodl hodit to kam to patří. První kousek jsem umístil docela v pohodě, vyvrtal jsem si díru do zadní stěny, abych mohl protáhnout kábl k zesilovači & přistavil druhou skříňku. A zjistil, že mi chybí 1cm. Slovy jeden centimetr. Uáá. Tak jsem přestěhoval o jeden centimetr dvě velké skříně, což zahrnovalo vyložení všeho, co v těchto skříních nalézá jíž několik let pokojný klid..

Mezitím se všude vytvořil neuvěřitelný nepořádek (německy by se dalo říct až tzv. "palubní olej" - "Bort Öl"), jehož uklizení mi trvalo drahnou dobu & k pécé jsem se dostal až v devět.. Kousek jsem popojel ve stavbě webu, v jednu jsem skončil stisknutím tlačítka Power (taťka přijel z firemní pařby)& šel umýt nádobí. No, a pak jsem si šel naprogramovat preloader. A jak to dopadlo? Je 3:17 & vidím to tak, že ještě přehodím pár věcí z txt do html & půjdu aspoň na chvíli spát.. Většinu večera jsem poslouchal Garbage, teď se udržuju na živu chilloutem (ikdyž ten by mě měl spíš uspávat, ne?) a pomalu se loučím.. (co jsem vlastně chtěl říct poslední větou? hm..)

Mějte se..

Import komentářů ze starší verze webu

Zakázky na stránky | God.zilla | (v neděli 13. 06. 2004, v 15:15)

to máš svatou pravdu, každopádně jako dobrý webmaster bys měl stránky udělat použitelné i přes odpor zadavatele :-) Jako argument může fungovat tak maximálně prohlížení na iPaqu a podobných věcech.. Každopádně na ten preloader bych se docela rád podíval ;-)

zákazník&preloader | Endlife | mail (v neděli 13. 06. 2004, v 20:36)

jasně, ale zákazník kladl extrémní odpor ;) jakákoli hádka podložená tunou argumentů vedla ke stále děsivějším řešením ;)

preloader je celkem jednoduchý - jde o nejlíp čistě textový div, kterým při loadu překryješ scriptem celý obsah a na onLoad událost body hodíš skript, který ho zas skryje.. při loadu by se měl zobrazovat skriptem - neměl by být defaultně zobrazený - kdyby byl vyplý javascript, tak se toho uživatel nezbaví..

// | Endlife | mail (v neděli 13. 06. 2004, v 20:43)

jsem se konečně donutil pokročit trochu s javascriptem :) na některé věci je to super věc (například na zjednodušení psaní odkazů pro adminy-weblamy v administrátorské sekci :))