Jan Martinek

Suma

Zajímavou kreaci předvedla společnost Neckermann se svým katalogem NAŠE BABY. (Z mailu: Vážená zákaznice, vážený zákazníku! Chtěli bychom Vás upozornit na náš nový katalog NAŠE BABY, který naleznete i na našich stránkách.) Linkovat to ale nehodlám ;)

Znamení: na stránkách navysokou.cz, konkrétně na stránce o VŠUP, se mi zjevilo znamení – hnedle je tam kurz žurnalistiky (což je obor, na který chci jít, pokud se za týden vrátím z Phy od druhého kola přijímaček vyhozen)..

Minulý týden jsem se naštval. Můj milý reflex a taková hovadina – nikoli poprvé scestný článek o nějakém programu na stránkách reflexu, ale poprvé mě to opravdu naštvalo. Napsal jsem reakci, pan Bílek mě s ní poslal k těm, kteří spravují webovky, že to tam možná šoupnou. Nešoupli, namísto toho je tu dneska tento článek.

Tak tu reakci šoupnu sem. Ještě pro ujasnění: vůbec nepoužívám linux a na internetu chodím s operou.

Reakce na článek (nikoliv) o Tučňákovi

Sloupek pana J. X. Doležala Tučňák nechodí a nechodí… (https://www.reflex.cz/Clanek22358.html), který vyšel 11. 1. 2006 na webu Reflexu ve mně vyvolal potřebu se k tématu vyjádřit - a to jinak než účastí v diskusi, kde jsou rozumně prezentované názory většinou ubity emotivními výlevy fanatických zastánců některého z (v tomto případě softwarových) řešení.

Chápu formu sloupku jako vyjádření nezaměnitelné osobní zkušenosti či názoru na určitou věc, autor sloupku tedy může napsat téměř cokoli o čemkoli. Ovšem informace ve sloupku obsažená by měla být pravdivá a správně formulovaná. Pokud sloupek vinou špatné formulace obsahuje desinformaci, není to v pořádku a čtenáři to nepřináší žádný užitek, dokonce ho to může poškodit.

Ve článku nazvaném “Tučňák nechodí a nechodí…” se o žádném tučňákovi ani produktu, který by byl prezentován symbolem tučňáka nemluví. Jak chybná asociace vznikla je lidem “od počítačů” jasné, nicméně normální uživatel si pouze zapamatuje něco ve smyslu “na tučňáka v programech si dám pozor”.

Ve článku se přetřásá internetový prohlížeč Mozilla Firefox (pro zajímavost: název Firefox znamená panda červená), přesněji, je o něm napsáno, že nefunguje. Toto je zavádějící tvrzení, protože Firefox nefunguje panu Doležalovi, nikoliv obecně. Samozřejmě, určitému množství lidí tento program nefunguje, ovšem tak je to bezmála s každým rozšířeným software. Na vině může být vada v programu ale také chybná konfigurace počítače, viry, neopravené chyby v systému, chyby při instalaci, špatné vypnutí programu - prostě spousty chyb, které se občas vyskytnou.

Firefox tedy funguje stejně jako funguje ostatní software - jako u každého programu, také u p. Doležalem na konci sloupku propagovaného Microsoft Internet Exploreru je možné říct, že nefunguje, pokud někdy vyhodnotí chybu a svůj chod ukončí (nebo to za něj učiní operační systém). Firefox při běžné práci (a zábavě) jako primární nástroj nepoužívám (pracuji jako webdesigner), ale je nesmyslné dělat sobě rovnými slova “alternativní” a “nefunkční”, když Firefox funguje a slouží tisícům lidí po celém světě stejně jako jiné prohlížeče.

Pan Doležal se na problém dívá očima obyčejného uživatele počítače, což je zcela správné - tento program by měl být schopen používat kterýkoli člověk alespoň trochu schopný práce s počítačem, ovšem když se vyskytne neřešitelný problém, měl by požádat o pomoc odborníka. Medializace naprosté nefunkčnosti prohlížeče Firefox je z pohledu čtenáře znalého věci nesmysl a pro ostatní činnost, která prohloubí nedůvěru k (pro většinu lidí) neznámému, ale zajímavému programu, kterým Firefox je.

Ještě bych podotkl, že je zajímavé prozkoumat pořízený screenshot – může tomu být na vině systém, ale v liště není po nekomunikujícím programu ani stopy. Navíc dle nového článku je možné, že za pád je zodpovědný použitý plugin Real One.

Import komentářů ze starší verze webu

Memory leak? | God.zilla | mail https://blog.sedenka.net (středa 18. 01. 2006, 21:46)

Na vine muze byt memory leak, obzvlaste ve verzi 1.5 se vyskytuje pri vetsim pouzivani Flashe a Adobe Readeru. Pri nedostatku operacni pameti se pak lista chova divne, tj. z ni Firefox muze zmizet.

(po precteni urciteho mnozstvi clanku od JXD te snad prestanou zajimat a budes zit dal klidnym, nelinuxarskym zivotem :P)

.. | endlife | mail (středa 18. 01. 2006, 23:58)

no, tak o téhle chybě jsem nevěděl :)

Nicméně tyhle články mě ani tak nezajímají kvůli páně Doležalově neznalosti tematiky, jako kvůli tomu, že na Reflex chodí spousta lidí a berou ho jako solidní časopis a tudíž je pro ně firefox něco strašlivého..

Jinak články jxd mě často zaujmou, jen IT a to, co vyrostlo z Huli, to mě znechucuje.

.. | Soooc | mail https://soc.borec.cz (čtvrtek 19. 01. 2006, 20:35)

Dolezal uz mi timhle taky leze krkem :)

.. | Wikih | (čtvrtek 19. 01. 2006, 21:06)

Firefox rulez! :) Me velmi tesi, ze jsi ho tak pochvalil ;) Jinak JXD docela zklamal, takovy "alternativni" clovek a propaguje IE? Navic kdyz IE je takovy nechutny smejd :(

A musim ti pochvalit styl, jses fakt hodne dobry, je videt, ze pises casto a mas to v ruce :) Docela bych uvital tvuj konkurenci sloupek k JXDovemu v Reflexu ;)

Kdyz uz jsme u JXD, nic proti nemu, takovy "ujety blazen", ale proc mu Reflex stale dava naprostou volnost? Jeho clanky o trave (hlavne teda prehlidka co se urodilo za rok) jsou dost silene na takovy casopis jakym je Reflex. Me osobne to nejak nepoburuje, ale o co si o tom mysli generace nasich rodicu?

.. | endlife | mail (pátek 20. 01. 2006, 20:50)

To, že reflex dává průchod různým podnětům i ne zcela ‘dobře vnímaným’ jakoukoli skupinou lidí (starší generací, kupříkladu) mi naprosto vyhovuje, rád si přečtu cokoli, co je zajímavé či překvapující díky jinému pohled na věc.

Ale štve mě, když někdo píše o něčem, o čem nic neví, jakoby věděl všechno. Kdyby napsal, že mu to nefunguje, dalo by se o tom hovořit, poradit apod. Ale když napíše agresivní článek, že to nefunguje, můžu prasknout.

Jinak firefox jsem nijak nechválil, jen jsem řekl, že je to soft jako každý jiný (ať už komerční či ne) :)

.. | Wikih | (sobota 21. 01. 2006, 17:16)

ale chvalil, rikal jsi ze funguje :) a to staci

.. | endlife | mail (neděle 22. 01. 2006, 04:24)

explorer taky funguje :)

.. | Soooc | mail https://sooochub.wz.cz (neděle 22. 01. 2006, 16:32)

Ale jak je druha vec, ze ?

.. | Wikih | (neděle 22. 01. 2006, 19:09)

no prave "funguje" bych to ani s velkou davkou ironie nenazyval ;)tu uz driv budu tvrdit, ze mam rad Operu ;)

.. | God.zilla | mail https://blog.sedenka.net (neděle 22. 01. 2006, 20:34)

prece nebudete zrovna na tomhle blogu flamovat o prohlizecich? nechme takove veci na zive :))

.. | Wikih | (neděle 22. 01. 2006, 21:55)

ale tak to byla jen takova sranda :)

.. | Soooc | mail https://soc.borec.cz (pondělí 23. 01. 2006, 21:13)

je tu aspon zivo :) Jako na Zive :D

.. | sya | (čtvrtek 26. 01. 2006, 18:41)

jak dopadly přijmačky na VŠUP?