Jan Martinek

HW&ME

Dobré ráno, nedávno jsem četl blognutí Jiřího Bureše o jeho počítačové historii. Tak jsem si říkal, že bych taky něco mohl sepsat, ale poslední týden byl trochu namáhavý, tak jsem se mírně zdržel.. A nakonec to asi vezmu jako něco víc než výčet hardwaru, který mi prošel přes stůl..

První setkání s počítačem pro mě proběhlo někdy roku ‘94, kdy dědeček koupil pc (převážně) na dělání stavebních rozpočtů. 386DX 40MHz, 2MB RAM, 40MB HDD.. Stroj jak blázen, když strýc koupil první 3.5” disketu za padesát CZK, donesl prince z persie, tetris, bludiště (dosové bludiště se sluníčkem.. to už asi nikdo nepamatuje..) a byly to časy.. Pak přišel ještě malý upgrade na 4MB RAM a 200MB HDD v ceně dneska jednoho solidního PC :). Wolfenstein 3D běhal skvěle..

Dědeček pak ‘96 koupil další PC (pentium 120, DOOM byl tady) a 386 jsem měl doma až do roku ‘99, kdy taťka domů koupil celeron400MHz s TNT2 M64, na němž jsem prožil největší nával PC her.. Half life, UT, Final Fantasy (jo, tak to je port :)), Redline Racer, pak když už na nové hry nestačil, tak jsem si prošel osmibity v emulátoru herních automatů..

Mezitím jsem se ale po nástupu na gympl (‘97) seznámil s novou věcí - s netem. Byl ve škole, byl zadarmo, pomalý a nic na něm nebylo. Našel jsem stránky, kde se daly objednávat cédéčka a různé koniny zadarmo a všechno radostně objednával :). Netscape a IE4, založil jsem si svůj mail, který úspěšně používám dodnes (chválím post.cz), několikrát byl na invexu. V roce 2k se objevil Internet 2000, třináct hodin zůstávalo málokdy nepřekročeno (spíš právě naopak).

A následujících pět let se stalo dost věcí. Tak trochu jsem zjistil, že počítač není všechno. Pak jsem taky zjistil, že mě docela baví dělat grafiku.. internet zůstával stejný, drahý a pomalý. Objevil jsem, že mě baví psát.. Malé podnebí se změnilo v něco, čemu se o pár měsíců pozděj i u nás vžil název blog..

A webovky mě začaly bavit tak nějak obecně, což vyvrcholilo zakoupením PHP knížky od Jiřího Koska a pozděj živnosťákem. To by bylo trochu k věcem, které se vázaly k mým počítačům a teďka zpátky k hardwaru :).

Zatím posledním počítačem, u kterého právě sedím, je notebook Asus M6758Ne. Koupil jsem ho v internetovém obchodě mall.cz a musím je úplně pochválit za skvělý a bezproblémobý nákup s příjemnou & osobní obsluhou. Jak budu dál spokojený, to záleží už na společnosti Asus :). Nicméně zatím je naprosto skvělý (a bez hlučného větrání, jak jsem často četl na fórech) & navíc ještě fešák :).

Tak, dneska jsem ke konci chválil a příště budu nadávat (pokud si to nerozmyslím), nechávám si materiál na příště, aby tu nebyly takové proluky :).

Import komentářů ze starší verze webu

.. | juneau | https://reality-show.net (neděle 5. 06. 2005, 22:17)

a co na leto planovany HL2, uz beha? ;)

.. | endlife | mail https://podnebi.wz.cz (neděle 5. 06. 2005, 23:32)

nn, half bude nejdřív v létě.. záleží na dost věcech - čas, peníze, chuť etc.. jsem na něj zvědavý, ale chci si ho užít.. možná zahraju až někdy daleko, kdo ví..

.. | Soooc | mail https://soc.borec.cz ( 7. 06. 2005, 19:28)

Já asi před dvěma mesíci dohrál Half-Life 1 a byl jsem z něj strašně unešený ;) Dohrál jsme ho na své Voodoo 3 :)