Jan Martinek

Byznys nápad: refurbishr

Mám pro vás kompletní nápad na byznys včetně volné domény. Takže, pokud máte čas nazbyt, zaregistrujte si refurbishr.com a čtěte dál :)

Spolubydlícímu se včera rozbil fén, tak ho vyhodil. Přesněji – rozbilo se zapínací tlačítko, fén by fungoval dál, ale nejde zapnout. Oprava je triviální a mně samotnému by asi nezabrala víc než půl hodiny. Nicméně spolubydlící to nemá chuť řešit, tak fén vyhodil. Před pár lety by asi radši ušetřil, dneska je mu to jedno.

Napadlo mě, že na tomhle by šel postavit zajímavý byznys. Podnikatel by sbíral poškozené a opotřebované věci, nechal je servisovat a následně by je levně prodal. Část ceny by šla původnímu majiteli, část servisákovi, část podnikateli.

To samo o sobě není žádný nový nápad, ale díky internetu by bylo možné celý proces velice zjednodušit:

  1. "Pokazitel" pokazí výrobek, hodí na web, že je pokažený a že se ho chce zbavit.
  2. Podnikatel zjistí, kde je servis daného výrobku, a pošle adresu servisu pokaziteli.
  3. Pokazitel pošle výrobek na náklady příjemce servisu.
  4. Podnikatel zaplatí servis (pokud se to vyplatí) a prodá výrobek dál.

U fénů a podobných drobných věcí je asi nejzásadnější problém, že transakční náklady převýší cenu výrobku – zůstává pak jen dobrý efekt ekologického nakládání s výrobkem (dobré pro marketing), který ale u starších výrobků může být i sporný (menší úspornost výrobku). U dražších věcí (TV, pračky apod.) by to už mohlo být lepší. Podstatným prvkem projektu by byla práce s komunitou – ověřený "pokazitel" vytváří mnohem menší riziko pro podnikatele.

Celý nápad asi vyžaduje výraznou počáteční investici a prokoumání, jaké všechny výrobky by mohly v takovém plánu fungovat, ale to už je na vás :)