Jan Martinek

Oficiální výklad básně "sněží"

Na myšlenku napsat oficiální výklad některé ze svých věcí mě přivedlo několik věcí, především pak jeden rozhovor s Martinem (na netu prezentující se jako Shadow), kde jsme probírali zrova sněží. Oficiální výklad je přibližně podle způsobů, kterými rozebíráme texty významných básníků v hodinách literatury. Já nejsem významný, ale je to můj text, tak to bude zajímavější :). Tak hurá na to.

sněží

a propiska mi zmrzla
v kapse
když chodím
po nádraží
& poslouchám zářivky
sněží
& večer už
svítí
jenom vlaky, peří a autobusy

autobusy svítí
& sněží

A teď pěkně postupně, po řádcích, tak je to správně.

sněží

Zde vyjadřuji svou úctu k velkým masám náhodně zavanutých vloček, překvapivé to metafory lidstva. Jedna vločka vlevo, druhá vpravo, všechny někam letí, mají svůj vlastní cíl a cestu. Také je zde vyjádřen obdiv ke slunci, které svou pouhou nepřítomností tvoří tak úžasné věci, jako je zima, vločky.

a propiska mi zmrzla

Odvážnější čtenář zde vidí téměř šokující (již na druhém řádku) přivedení mě samého do extatických stavů, vzrušení z velkoleposti světa (viz první řádek). Nicméně tak to vůbec není, pouze obavu, že nebudu moci psát & svět přijde o tuto báseň, obava z nepotřebnosti, odhození na okraj společnosti a potupné smrti.

v kapse

Umístění propisky v kapse svědčí o pokusu skrýt se, schovat se před světem, který by mohl být tak zlý a nechat mě zahynouti potupně někde na okraji společnosti. Také ovšem znamená, že mě svět stále bude mít při sobě (ovšem, pokud jde o zadní kapsu kalhot, není co závidět).

když chodím

Svitla naděje, stále chodím, mohu se pohybovat, vyhýbat i jít tam, kam chci. Vědomí vlastní vůle mě posiluje a svět je náhle krásnější.

po nádraží

Zase se vrací vize naznačená sněhovými vločkami. Všichni někam míří, odjíždějí a přijíždějí. Svět má však svůj řád - spoje jezdí podle jízdního řádu. V chaosu vloček náhle nastává uklidnění a stoupá jistota.

& poslouchám zářivky

Krátké pomatení smyslů - vnímání zářivek ušima - svědčí o snahu proniknout všemi smysly do okolí, zapamatovat vše, co se kolem děje, uchovat pro budoucí chvíle.

sněží

Snaha o refrén, nicméně ten nevybočuje z textu, vše zapadá do sebe. Vločky padají a cítím se být jejich součástí, přítelem. Splynutí s okolím se daří.

večer už

Náhlý šok z možného konce, večer symbolizuje přicházející strach, vkrádající se do srdce.

svítí

Ale přichází zpátky jistota a dostáváme se ke stěžejnímu řádku:

jenom vlaky, peří a autobusy

Stěžejní řádek básně. Zde se zase objevuje motiv cesty, řádu, ale také - na to pozor! Soustřeďmě se na slovo „peří“. Toto slovo obsahuje mnoho. Padá peří, což značí, že někde nějaký velký pták sejmul malého ptáka. Peří padá a já se zamýšlím nad nespravedlností tohoto světa, nadvládou mocných, utiskovaným & vykořisťovaným lidem. Chci upozornit na bezpráví & prosadit i pro slabé nějaké ty sociální jistoty! Tímto slovem získává báseň nečekaně až téměř revoluční charakter. Končí první strofa, prázdný žádek znamená nadechnutí se, a začíná druhá:

autobusy svítí

Bohužel, vůle lidu je slabá. Stále svítí autobusy a řád světa se nemění. Spravedlnost v nedohlednu, autobusy svítí jen na již nastolené cesty, nemění své trasy. Obzláště bolestivý řádek.

& sněží

Rezignace. Smutný konec. Vše zůstává ve vyjetých kolejích, vločky padají & tvoří bílý povlak na cestě. Cesty končí & vše stagnuje. Dramatická báseň končí zoufalým vzdechem. Svět prostě nezměním.

***

Doufám, že jste strženi mým společenským citem & uvědomělostí, znechuceni mou rezignací. A pokud v tom vidíte něco jiného, tak vidíte špatně, podívejte se ještě jednou :).

Import komentářů ze starší verze webu

.. | juneau | https://reality-show.net (pondělí 7. 02. 2005, 12:03)

ravished :)

.. | Endlife | mail (pondělí 7. 02. 2005, 20:00)

dík za reakci, docela jsem se děsil, že tím všechny své dosavadní čtenáře vyděsím :)
aspoň jeden :)

//dík za nové slovo, jsem musel nahodit slovník :)

.. | juneau | https://reality-show.net ( 8. 02. 2005, 08:36)

ja taky nahodil slovnik, musel jsem to slovo prece najit :)
a nahodou to byl paradni fejeton :) (neurazil jsem ted tvuj vazne mineny clanek, ze ne?)

.. | Endlife | mail ( 8. 02. 2005, 16:38)

hehe, tak teď jsi mě málem dostal pod stůl :)

a nikoliv, doufám, že povaha mého vážně míněného článku byla odhalena většinou čtenářů :)

ravished | Wikih | mail https://ondrejmaca.wz.cz (středa 9. 02. 2005, 18:09)

taky jsem musel nahodit slovník. Myslel jsem si, že jsem zase úplný tupec, když to Juneau běžně používá a já to neznám :)