Jan Martinek

Šest let zkušeností s výběrem řady na nádraží: koncentrát

May 21, 2012

Aneb to nejdůležitější pro každého dojíždějícího prváka v pátek odpoledne. Jak si vybrat správnou řadu u pokladny s jízdenkami?

Když přijdete na nádraží (v tomto případě na brněnské, ale obdobně to asi platí i jinde), uvidíte následující situaci:

screen-shot-2012-05-21-at-181641-2.png

Dvě obrovské řady a jedna kratší na boku místnosti. Kterou si vybrat? Amatér zvolí tu nejkratší. Jaký faktor mu zůstává skryt?

Ano! Jsou to počty pokladen na opačném konci řady, než kam si právě stoupnul. Počet pokladen je zásadní, protože v podstatě dělí délku řady počtem odbavovacích míst. Pokročilý mrkne na počty pokladen, prohlídne řady, vydělí získaná čísla a zařadí se. Do stejné řady. Pořád mu ale chybí zásadní úvaha.

screen-shot-2012-05-21-at-181641-3.png

Pokladny mohou být otevřené a zavřené. Je tedy třeba se na ně podívat pečlivě. Naštěstí mají ČD pěkné červené cedulky „uzavřená pokladna“. Nejlepší varianta je zřejmě stále ta nejkratší řada napravo.

screen-shot-2012-05-21-at-181641.png

Zdá se, že náš padawan pomalu dospěl do fáze, kdy mu zacházení se silou nedělá problémy. Ale to je teprv ta chvíle, kdy se musí vydat na bažinnou planetu Dagobah, aby získal zásadní vhled do celé komplexní situace. Ta byla totiž zatím zvažována pouze staticky, ale je přitom velmi dynamická. Podstatné jsou zejména dva faktory:

1. Pokladny se mohou velmi rychle otevřít a zavřít. V tiskárně dojde papír, obsluha dostane chuť na svačinu anebo praskne kolečko u židle a paní zmizí v hlubině. V Brně nic neobvyklého.

2. Ne každý cestující byl stvořen rovný. Jeden koupí lístek jako každý týden, druhý poprvé cestuje do neznámých krajin a netuší, kde přestoupit, třetí neumí česky a nedaří se mu vyptat si lístek do Přerova pro pět osob, s IN kartou, místenkou a jízdním kolem. Nechť jsou prokleti ti, kteří si nechají s řadou za zády potvrdit slevovou kartičku. Takový náhodný zdržák dokáže pořádně zamíchat se skóre té které řady.

Tyto faktory již nelze kvůli jejich pravděpodobnostní povaze snadno vizualizovat. Proto je třeba do nich proniknout, zavřít oči a cítit Sílu!

A pak se zařadit do té nejdelší řady v celé nádražní budově. Skutečně.