Jan Martinek

Opera mini & postřehy

April 4, 2008

V posledních pár dnech mě zaujaly dvě věci na Opeře mini.

DL/UL v nové betě

Nejdřív nová betaverze 4.1, která jako novou feature uvádí možnost uploadu a stahování dat. Zajímalo by mě, jakým způsobem je to řešeno.

Pokud totiž data poběží přes server Opery, tak to může přinést komplikace operátorům, kteří poskytují tarifní zvýhodnění jako například T-Mobilovský Web'n'Walk, který umožňuje neomezený traffic (a sází na to, že s Operou mini je obtížné udělat výraznější traffic).

Pokud naopak tato data poběží přímo, budou mít (zase) problém operátoři, když budou chtít zákazníkům vysvětlit, co je v rámci paušálu a za co si připlatí.

Možná řešení jsou různá, od dobrých po nepříjemné. Mezi příjemné patří zavedení nových bezlimitních paušálů neomezovaných na Operu mini - to je dneska utopie. Střední cesta by asi spočívala v tom, že by vznikly nějaké FUPy - s následným snižováním rychlosti (i když je fakt, že u EDGE a GPRS moc není kam snižovat) nebo připlácením za nadlimitní data (snad s nějakým trvale dostupným místem, kde by byla vidět statistika přenesených dat).

Asi nejhorší by bylo, kdyby operátoři službu uzamkli pro uživatele Oper starších verzí (tzn. že by prakticky situaci neřešili) - a přidali třeba ještě navíc nějaké identifikační znaky do licencovaných prohlížečů založených na Opeře (jakým je třeba Web'n'Walk prohlížeč od zmíněného T-Mobilu). Je pravda, že takové řešení je asi nejpravděpodobnější - nejspíš nejlevnější a pro mnohé uživatele neomezující (protože nevědí, že jejich prohlížeč je odvozen od starš verze jiného prohlížeče - prostě to berou jako jedinou možnost - podobně jako Internet Explorer).

Možnost, že by operátoři chtěli zákazníkům nějak vysvětlovat, jak poznají, za která data platí a za která ne, mi přijde naprosto nereálná, tak ji ani neuvažuji.

Opera mini na desktopu

Díky článku na blogu Martina Hassmana jsem objevil (pro mnohé jistě známou) možnost provozovat Operu mini na desktopu. Hodně mě to zaujalo, ač spíše jen pro určité specifické účely - například pro blogování na cestách (za předpokladu, že emulátor v pořádku zvládá copypastovat) nebo v původním článku zmíněné nouzové řešení při delším výpadku internetu.

Pro jiné účely to asi nemá cenu, prohlížení stránek v Opeře mini na displeji 320*240 je vcelku příjemné.