Jan Martinek

Kampaň při volbách do Akademického senátu FSS

October 22, 2009

Právě skončily volby do Akademického senátu FSS, kde jsem skončil na "bramborovém" 6. místě z pěti "výherních" :) (stávám se tedy oficiálním prvním náhradníkem), ale naše volební koalice Upřímní Šmoulové obsadila čtyři z prvních šesti míst, což je hodně pěkný výsledek.

Do jaké míry je to zásluhou kampaně a nakolik je to o známostech, to teď nedokážu odhadnout. Nicméně z kampaně mám nějaká data, tak proč se o ně nepodělit, třeba se to někomu někdy bude hodit :)

Výsledky

Začnu od konce - ve volbách měl každý volič možnost rozdat až pět hlasů, či se zdržet hlasování (obé prostřednictvím informačního systému (IS) univerzity). Po odečtení 44 voličů, kteří se zdrželi, napočítáme 997 voličů, přičemž každý z nich dal kandidátům v průměru 3,03 hlasy. Vzhledem k tomu, že výsledky zatím neoznámila volební komise, tak zatím nebudu dávat ven žádný seznam - později případně (pokud budete někdo chtít) můžu přidat odkaz na zápis. Na fakultě je 4189 studentů, takže účast ve volbách byla 25 %, což je slušné.

Kampaň

Kampaň probíhala na několika frontách: diskuse v ISu, profily kandidátů v ISu, facebook, volební web, velká nástěnka v Atriu fakulty (vyřízená naší koalicí pro všechny kandidáty), videa na FSSpodcast, předvolební diskuse, lístečková kampaň u dveří, předvolební jednohubky a samozřejmě též promoření fakulty plakáty a letáčky. Takhle napsané to na mě teď působí až děsivě.

K jednotlivým položkám blíže (přičemž web si nechám na konec):

Web

Využili jsme zkracovač adres jdem.cz pro pěknou adresu smoulove.jdem.cz (redirect je na jan-martinek.com/etc/smoulove/). Na webu jsme vyvěsili potřebné info + pěknou sekci "Monitoring volebního dění". Avšak nakonec se toho s postupem voleb mnoho nedělo, takže jsme toho mnoho nevymonitorovali. Na webu jsem měl zavedené Google Analytics, takže mám nějaká data o návštěvnosti.

navstevnost.png

Celkem na web přišlo 199 návštěvníků, zobrazili 1051 stránek a rozložili si to na 269 návštěv, takže 22 % z nich se i vrátilo (což je již dost vysoké číslo na to, abychom to nebyli jen my).

První vrchol v návštěvnosti jsou dny po jednohubkách, nejvyšší bod (70 návštěvníků) je první den voleb, kdy jsme před fakultou rozdali těch cca 1000 lístečků a přišel informační e-mail o začátku voleb (přímé přístupy na web dělají v tento den 52 %). Druhý den už jsme rozdávali méně a na webu je to poznat.

Web sám o sobě potěšil, lidé z něj neutíkali a proklikali se kam se dalo (až tak mnoho možností zase ale nebylo :)). Zajímavé je rozložení zdrojů návštěvnosti: 50 % návštěvníků přišlo přes odkaz (45 % z Facebooku, 5 % z ISu), 49 % zadáním adresy do prohlížeče a 1,5 % nás nějak našlo přes Google.

Celkový dojem

Celá kampaň, ač byla dost časově náročná, byla hodně zajímavá a zábavná. Za což patří dík mým spolušmoulům i ostatním kandidátům :-) Z hlediska kampaně, jak jsem již říkal, není zřejmé, jaká část úspěchu náleží jí - ale vzhledem k tisícovce hlasujících už by mohla mít vcelku slušnou váhu.