Jan Martinek

Je dobré platit za studium na veřejné vysoké škole?

February 16, 2012

Nedaří se mi přesně vymezit pozice obhájců školného ani těch, kteří ho bezpodmínečně odmítají. Sám spíše školné odmítám, ale některé námitky mě občas zaskočí. Rád bych našel všechny argumenty, setřídil je, našel jejich obsah – příčinné mechanismy ve tvaru:

školné —> x (—> y ...) —> požadovaný cíl

Fáze 1

A nejen, že bych to rád udělal, ale já to už rád dělám. Nějakou dobu se na Facebooku ptám po jednotlivých argumentech a jejich podkladech. Z první fáze mám již výsledky. Dvě schémata důvodů pro a proti školnému. Schémata jsou trochu nedokonalá, některé argumentace se v nich duplikují. Nejspíše bych je mohl ještě vylepšit, ale nemám na to dostatek času.

Podívejte se na schémata. Určitě vás nenechají chladné :-)

pro800.png
proti800.png

Fáze 2 – Zapojte se také

Důležité nicméně je, že tímto to nekončí. Zatím mám vypsané argumenty (některé ještě mohou chybět). Vytvořil jsem fórum na adrese skolne.jan-martinek.com, kde můžete ke každému argumentu dávat komentáře. Každý argument můžete dle libosti zcela rozbít.

Podstatné je, abyste se nenechali unést a rozumně argumentovali :) Pokud je to možné, pokuste se u každého tématu najít právě tu vnitřní souvislost: jakým způsobem zavedení školného způsobí cíl X?

Velké díky všem, kteří se zapojí.

P. S.: Jako fórum jsem použil poprvé v životě phpBB, která je skutečně šíleně přeplácaná. Za to se trochu omlouvám. Ale jinak je fórum funkční.