Jan Martinek

Jak si plánujete učení?

November 11, 2010

Na svou první PPPS jsem si minulý týden připravil prezentaci, ale většina podstatného byla vyřčena – a tím ostatním bych zbytečně stahoval diskusi jiným směrem, tak jsem ze své introverze nakonec nevystoupil ;-)

A když mám tu možnost, rád bych se zeptal: Jak si plánujete učení? Při studiu jsem zjistil, že výzkum je oproti normální práci hrozný v tom, že nevíte, kdy přijde cíl. Resp. plánování je ještě méně spolehlivé.

Zjistíte to, co potřebujete? Nezjistíte? Najdete příčinu? Kdy najdete příčinu? Pokud najdete příčinu, vyřešíte problém? Považoval jsem to za naznání specifické pro akademickou oblast.

screen-shot-2010-11-11-at-165024.png

Pak jsem si ale uvědomil, že jakékoli učení funguje podobně: na začátku nevíte, co všechno se musíte naučit, jestli to k něčemu bude dobré, jak se musíte učit do hloubky, a co si z toho všeho PROBOHA VYBRAT?

Dá se vůbec něco takového naplánovat? Dá se alespoň nějak strukturovat předvýběr toho, co se naučit? Kdo vás nejvíc ovlivňuje v tom, co se učíte? Škola? Vedoucí v práci? Média? Jaká média? Kolik času věnujete učení? Oddělujete učení od práce? Je učení třetí složka k plánování a práci?

Já se zatím učím spíše neorganizovaně až eruptivně: když mě to chytí, tak v tom strávím hromady času. A průběžně sleduju blogy, zprávy, etc. Jak vy?