Jan Martinek

Broušení, šroubky a software

September 4, 2008

Mezi slušným množstvím práce, kterou jsem dneska zvládl (snad poprvé za dva měsíce můžu být opravdu pyšný) jsme si s Kaoruem zvládli vyměnit jednu zajímavou diskusi. Po delší době jsem se nechal strhnout k argumentaci v problematice softwaru - hodně věcí jsme zanedbali, zkreslili atp., ale i tak mi to přijde zajímavé ke zveřejnění (nebo minimálně k neponechání pouze v historii icq klienta).

V rámci našeho broušení kritického uvažování a argumentace jsme samozřejmě příliš neuvažovali v přesných technických šroubkoidních termínech (ano, znám i vruty a chápu jak se liší od šroubků atp.), vše je spíše metaforické - to je tak, když si člověk vymýšlí přirovnání z fleku Jako správný egoman diskusi useknu tak, aby to vypadalo, že mám převahu, pokračování možné :) Skákání mezi psaním s diakritikou a bez prosím omluvte.

***

Kaoru: jo kazdopadne by me zajimalo co vubec motivuje nekoho k tomu odesilat rozpocty v xlsx misto xls...

Honza: treba to, ze je to novy a velmi solidni format, ktery je pristupny komukoli, kdo ma mene nez devet let stary ms office? ;-)

Honza: myslim, ze ten argument je mnohem silnejsi, nez pro pouziti skryte inovovaneho docu v predchozich sedmi verzich ;-)

Kaoru: a co ti co nechteji davat penize za ms office?

Honza: odt nebo pdf. nebo treba papir, skvele medium :)

Kaoru: ale ne tak jsem to nemyslel... pdf a papir dneska otevre kdekdo a zadarmo

Honza: je to stejna otazka jako "Jak si muzu zasroubovat krizovy sroubek, kdyz nemam krizovy sroubovak? vzdyt ploche se daji zasroubovat nozem."

Kaoru: No jo jenze to pak vychazi z predpokladu ze vsichni maji krizove sroubovaky

Honza: Nikoli, vychazi to z predpokladu, ze kdo chce sroubovat krizove sroubky, koupi si sroubovak.

Kaoru: Jo jenze pak to zavrhuje veskerou komunikaci mezi temi kteri tyto sroubovaky maji a kteri nemaji... priklad: "Prijde ti firma namotovat policky a sesroubuje je krizovymi sroubky, tobe se to cas libi ale ale pak si reknes ze ty policky chces seskladat jinak a nechces one firme platit. Tedy popadnes svuj overeny nozik ale ejhle... sou tam krizove sroubky a ty s nima nehnes. Co ted?"

Honza: Koupim si sroubovak.

Kaoru: A to si budu kupovat sroubovak ke kazdemu druhu sroubku ktery vyjde? (rovny, imbusak, hvezdicovy...) To bych za chvili prisel na buben a nemel nic nez sroubovaky

Honza: Prave proto se každý šroubek používá tam, kde má své místo. Pro běžné použití, třeba při sestavování chatky, stačí hřebík a tuhý předmět. Pro sestavování běžných předmětů větší složitosti je vhodný plochý šroubek. Pro použití v menších firmách, které potřebují vybalancovat účinnost šroubků a zároveň určitou potřebu upravitelnosti výsledných výrobků, jsou vhodné křížové šroubky. Firmy, které nepotřebují, nevyžadují nebo dokonce nechtějí, aby její výrobky byly upravovány třetími stranami, popřípadě vyžadují určité nadprůměrné vlastnosti šoubků, využijí složitejších a méně běžných šroubků s šestihrannými hlavičkami a podobných. Kdo pak chce mít servis na tyto výrobky, potřebuje speciální šroubovák - jenže ne každý chce mít servis na tyto výrobky.

(Nápověda: txt, rtf, docx, indd (soubor indesignu).)

Kaoru: Dobře tohle je k použití vzhledem k upravování jenže co když taková firma s vysokým standardem postaví chatku zákazníkovi (obyčejnímu človíčkovi) jenže ten zjistí ,že se nemůže dostat dovnitř protože jako klíč se používá šroubovák který nemá. Nehledě na to ,že situace kterou popisuješ je ideální stav ve kterém si menší firma neřekne že by bylo cool používat jeden z těch hi-tech nástrojů a koupí si šroubky s šestihranými hlavičkami přestože se pro ni absolutně nehodí.

Honza: Případ a) je hloupost firmy - nevhodné využití stavebního materiálu a nedostatečná komunikace se zákazníkem.
Případ b) je hloupost firmy - nevhodné užití pracovního nástroje.

Myslím, že kdyby mi bylo líto firem, které hřebíky zatloukají mobilem (promiň mi mírnou hyperbolu), bylo by to se mnou už opravdu špatné.

Kaoru: No a ted si predstav ze firma o ktere mluvime je projektant z maleho mesta ktery poslal memu otci cenovou nabidku ve formatu .xlsx v podstate je to za dobu otcova podnikani prvni soubor ktery takto dostal a on... preneseno ja se s tim musim popasovat prostredky ktere jsou k dispozici

Honza: Ano. Nicméně, vzhledem k tomu, že MS Office je vcelku běžný kancelářský software (záměrně neříkám, že ho má každý), je vysoká pravděpodobnost, že má tvůj otec některou předešlou verzi. Pokud nepoužívá Word 6 na (optimálně na Windows 3.11) nebo Word 97 (což předpokládám vzhledem k přítomnosti obdobného problému u předchozích verzí (2000, xp, 2003) balíku), má možnost doinstalovat si podporu pro tento formát do svého staršího balíku.

Kdyby tato možnost nebyla, má samozřejmě možnost vyžádat si od svého spolupracovníka přeuložení ve starším formátu (pokud ne, tak je něco špatně) nebo zakoupit novou verzi.

Kaoru: Hele rad bych pokracoval ale bezim vyzvednout helenu

Kaoru: na zastavku

Honza: Oka :-) budeme pak pokračovat, nebo to mám blognout rovnou? :-)