Jan Martinek

Audiopodcasty

July 18, 2008

Při vykonávání činnosti, jako je sbírání rybízu, je příjemné pustit si mluvené slovo. Neruší mě hluk okolí, nikdo na mě nemluví, nemusím nijak reagovat a vnímat mluvené slovo stíhám.

V posledních dnech jsem poslouchal hlavně Odvážné palce - pořad Radia 1, který je s malým zpožděním zrcadlený jako podcast. František Fuka a Tomáš Baldýnský diskutují o filmech (nu, poslední dobou spíše jen František + hosté) a mimo informační hodnoty je to díky jiskřivé interakci moderátorů i příjemné na poslech. Komu by se něchtělo poslouchat a i tak jej zajímaly filmy, nechť zabloudí na Fukův FFFilm. (Ne každému vyhovuje každý recenzent, ale na tyhle dva jsem si už zvykl - např. když Fuka říká, že je to dlouhé, nudné a skvěle natočené, popř. že to neviděl, vím, že to musím vidět. :))

Druhým kouskem, který mám v iTunes již dlouho je RadioLab od NPRské WNYC. NPR je síť amerických veřejných rozhlasových stanic (tzn. federálně budovaná síť stanic s víceméně nekomerčním obsahem). WNYC je stanice z New Yorku a RadioLab je zajímavý pořad, kolem hodiny dlouhý a zaobírající se nejrůznějšími tématy. Zatím jsem stihl pět dílů a vždycky mě potěší zajímavost tématu, výběr jednotlivých podtémat i perfektní práce s formou podcastu. Několik měsíců zpátky jsem slyšel díl Pop Music, dneska War of the Worlds, Deception, Laughter a Time, zatím vše perfektní.

Mimo těchto podcastů občasně poslouchám (nebo jsem dříve poslouchal):
- (Java) CZ Podcast, programátorský, primárně java-centric podcast, ale hodně dílů mě bavilo i jako java-outsidera.
- Respektoidní podcast, ale ten teď moc nežije. Ha, tak žije, ale někde se asi něco změnilo :) Takže zamiřte na https://www.respekt.cz/externality/Podcast/ a najdete více. I když, nebo se něco pokazilo? iTunes to nějak nebere...
- A ještě nemůžu nezmínit Ebony Cuts, příjemný příval retro disco setů.