Jan Martinek

2 akce, 2 nedotažené přednášky

July 2, 2012

1)

Ve středu jsem byl na Letní škole KISKu jako lektor. Nejdřív musím poznamenat, že jsem nekritický fanoušek KISKu – mají zajímavý mezioborový studijní program s přesahem, propojený přes skutečně zajímavé bloky expertů s praxí, kde když vypíšou týdenní letní školu na konci zkouškového, přihlásí se 150 lidí. Na naší katedře je problém uspořádat jednodenní výjezd za město v průběhu semestru.

Na místě jsem měl jednu ze tří přednášek – vedle Honzy Řezáče a Martina Kopty. Vedle takto zvučných jmen jsem se ocitl trochu náhodou, protože týden před akcí krachl jiný lektor. Jako téma jsem si nakonec vybral Mobile First a workshop jsem se snažil táhnout spíše směrem k návrhu služby – takže jsme vymýšleli nejen to, jak by měla dnešní webovka primárně vymýšlená pro mobil vypadat, ale především pro koho by měla být, jak by mu měla pomoct, proč to celé vlastně deláme a co všechno kolem musíme promyslet, aby to dobře fungovalo. Vtipné bylo, že další dvě témata workshopů byla Webdesign z pohledu zákazníka a Obsahová strategie a všichni jsme řešili prakticky to samé :-)

Přednášku jsem dělal jen krátce předem, takže mi jeden klíčový nedostatek docvakl až se závěrečným slajdem: omezil jsem se na proč a skoro nic jsem neřekl o tom, jak navrhovat webové stránky pro mobily. Z odpoledního workshopu jsem měl trochu obavy, ale nakonec – i díky skvělým účastníkům – si myslím, že to bylo přínosné.

Mobile first (Letní škola KISKu)
View more presentations from Jan Martinek

2)

O pár dní dřív jsem mluvil o UX státu na barcampu v Brně. Přednášku jsem měl celkem hotovou už z berlínského UXcampu, ale před akcí jsem ji ještě předělával jednak do češtiny a jednak jsem dolaďoval některé drobnosti. Tentokrát jsem neudělal chybu v tom, že bych na něco zapomněl, ale právě naopak – podařilo se mi jeden z příkladů tak nafouknout, že z něj vzniklo prakticky samostatné téma, které přehlušilo původní přednášku. Ano, modří už vědí – reforma stipendijní komise na naší fakultě sebrala snad 25 minut z celkových 40, které moje přednáška trvala. Musím se ještě mrknout na záznam.

Propříště musím příklady a zbytek přednášky o trochu víc vyvážit. (Ano, tohle téma bych rád ještě někam posunul, společně s blogem UX of a Country.)

UX státu - Barcamp Brno 2012
View more presentations from Jan Martinek

Jinak k barcampu – letos mě docela překvapilo, že mě skoro žádná z přednášek nenadchla nebo aspoň nenaštvala. Chyběl mi takový ten pocit, že musím vyzkoušet něco super nového. Tak snad příště…

Pozn.: Obojí vložené slajdy jsem inspirován Jeanne Trojan proložil krátkými textíky, které z obyčejných slajdů dělají superslajdy! Takže kdyžtak mrkněte. Asi rok jsem řešil, jak pěkně upravovat poznámky, aby byly užitečné, a ono stačí napsat to přímo do slajdů. Hehe.