Jan Martinek

Přestavba mé webové identity

Tak jsem se k tomu konečně dostal a předělal jsem svou webovou prezentaci – ještě mi zbývá přetáhnout blog.jan-martinek.com a přechod bude úplný. Co mě štvalo? Roztříštěnost, zastaralost, obtížnost správy a omezenost předchozích verzí webu.

Roztříštěností myslím, že každý web na jan-martinek.com byl naprosto odlišný, dokonce se na nich mluvilo o různých lidech. Endlife už totiž asi neexistuje. Byl to zajímavý člověk, ale hodně jeho aspektů už pro mě byla spíš zátěž – například nutnost na potkání vysvětlovat, co ta depresivní přezdívka znamená :) Nedistancuji se ale od své minulosti, vrátil jsem na Podnebí i (pamětníci si možná vzpomenou) Podvědomí, kde budu s nějakým zpožděním možná i postovat nové kousky... Trochu jsem sjednotil i grafiku hlavního webu a Podnebí, neosobní blog Blog snad pořeším v blízké budoucnosti – otázkou zůstává, jestli ho díky lepší práci s kategoriemi příspěvků přisloučím zpátky k Podnebí, nebo na něj jenom pustím Wordpress a dostyluji ho k obrazu svému.

Zastaralost navenek možná nebyla až tak patrná, ale velká část podnebí byla naprogramována v době, kdy jsem se učil PHP3 z knížky od Jirky Koska. To znamená opravdu hodně dávno. Vedle problémů s ohýbáním výstupů byl taky problém neuvěřitelný chaos v něktrých typech souborů. Částečně jsem jej vyřešil i tím, že hodně těch chaosivých souborů jsem nechal ležet (například texty písniček používané v postech někdy v roce 2003).

Obtížnost správy je relativní – nahrát soubor a přidat ho do indexu zápisků byl vždycky docela příjemný a jednoduchý způsob. Ale když chce člověk něco napsat mimo domácí počítač, tak se všechno komplikuje o získání ftp klienta, problémy s kodováním souborů etc. Tak jsem přešel na Wordpress (jak jsem si nedávno vyzkoušel při nahazování FSSpodcastu). Sice ani s navýšením memory limitu v PHP na 16MB (což je podle správce maximum na sdíleném hostingu u Českého hostingu) není možné používat texy!, ale i tak je hraní si s Wordpressem velmi příjemné. Jen se bojím, až přijdou ty proklínané pády prohlížeče s rozepsaným příspěvkem :)

A omezeností myslím třeba z jedné strany nepříliš velkou schopnost pracovat s kategoriemi příspěvků, omezení jednoho příspěvku na den a z druhé strany třeba vystředěný styl s pevnou šířkou a menu vpravo (takový byl cca poslední 4 roky, předtím samozřejmě byly i jiné, podobné tomu dnešnímu), který neumožňuje prásknout do textu něco pořádně šíleného, třeba pořádně velkou fotku. Ale této změny jste si asi všimli.

Co se týče ztrát, tak na nové verzi webu bude pár věcí chybět – nějaké ty slepé odkazy, něco málo obsahu a nějaké ty komentáře (většina původních komentářů je připrasená k příspěvkům :)). Kdyby tu chybělo něco, co by vám chybělo, tak mi napište do komentářů.