Jan Martinek

"Ách," řekla záda; "ách," řekly oči.

Tak, po mírně ulítlém dinosaurovi, skvělém widgetu :) a zoufalém povzdechu, který nevzbudil očekávanou reakci (dokonce jsem se udržel a nenapsal nakonec smajlík) se konečně dostávám k pokračování mého ergonomického seriálu :)

Takže, jak jsem vyřešil podstatný problém s výškou mého displeje a zběsilým zkroucením mé krční páteře? Dlouho plánovaným zakoupením nového monitoru. Jelikož jde o trochu dlouhodobější investici, tak jsem si nakonec vybral “nejlevnějšího z těch dražších”, HP LP2065 (20” S-IPS 1600×1200). Proč zrovna tento displej?

muj aktualni pracovni stul

Před necelým rokem jsem byl rozhodnut pro NEC 1970NX, což je 19” displej s S-IPS obrazovkou. S-IPS obrazovka byla první podmínkou, podle které jsem se rozhodoval – a je to dobrá podmínka, vyhodí z výběru naprostou většinu monitorů :) Co se týče úhlopříčky a rozlišení jsem si tehdy byl ještě jistý, 19” byla totiž v mně dostupné cenové hladině a nějaký Wikih :) mě nemohl přesvědčit o vhodnosti pokročit o nějaký ten palec a nějakých 609280 pixelů (!) dál.

vývoj ceny

Vývoj ceny HP LP2065 (podle czc.cz)

K pochybám mě před pár měsíci dohnal článek Radka Hulána, který tvrdil, že je zde skvělý monitor (už víte který) a stojí pouhých 13kKč. Koukal jsem na to a opravdu, cena tohoto modelu klesla velmi výrazně, dokonce ještě dále: téměř k 11kKč (ano, na czc.cz stojí téměř 12kKč, ale v Alfa Computer stojí jen cca 11,2kKč :)). Nicméně nepřesvědčil mě naprosto a zkoumal jsem, jak je možné, že stejný model od NECu (tedy 2070NX) stojí o několik tisíc více.

Tak jsem koumal a koumal a zjistil jsem, že HP trpí několika problémy – podsvětlení není rovnoměrné, při nízkém nastavení může blikat (lze reklamovat) a mohou se objevit pruhy (lze reklamovat). Což by mě téměř odradilo, kdybych o pár dní později nezkusil nalézt stejné údaje o NEC 2070NX, u něhož jsou popisovány stejné chybky a občasně se vyskytující problémy. A bylo rozhodnuto – prostě se v této cenové třídě musím smířit s mírným rizikem. Záruka je solidní, nouzový monitor mám po ruce, tak to jde.

Pro srovnání :)

amatérské řešení
muj aktualni pracovni stul

Tak jsem po relativně úspěšném testu z Teorie her zamířil do Alfa Computer a 13kg monitor dotáhl až do Komárova. A je to krása. Zatím jsem se nesetkal s problémem s podsvětlením – dělám často v noci, ale zatím mi ani nerovnoměrnost podsvětlení nijak nepadla do oka. Monitor se dá používat i v dualheadu, nicméně zatím jsem nedělal nic, kdy bych potřeboval víc místa, než teď mám na primárním monitoru. A má záda mi nepřetržitě děkují, což sice trochu ruší při učení, ale dá se to překousnout – člověk si na některé věci rád zvykne :)

Vzhledem k tomu, že spoustu záležitostí zmíněných v mém nákupním lístku jsem už pořešil, tak asi v brzku udělám nějaké krátké resumé – průvodce průměrně pracujícího studenta po nákupech elektroniky v roce 2007 :)

Import komentářů ze starší verze webu

.. | Hela | (pondělí 4. 06. 2007, 21:17)

"průměrně pracující student" to je úžasné spojení :))

.. | Wikih | https://ondrejmaca.wz.cz ( 5. 06. 2007, 00:45)

.. a ze jsi uz rovnou nenapsal prumerne vydelavajici student :D to by pak tvuj pruvodce po "nakupech" musel byt bestseller ;)

.. | endlife | mail ( 5. 06. 2007, 05:47)

wikih: ha, ze bych zmenil strategii dle tve rady a nasadil adsense? ;-)

.. | Wikih | https://ondrejmaca.wz.cz ( 5. 06. 2007, 14:35)

no kdyz by jsi dokazal napsat, jak za malo penez koupit hodne dobre a drahe elektroniky, tak by jsi navstevnost urcite zvedl :D takhle akorat vsichni, co te znaji, vi, ze kazdy pixel tveho monitoru je zaplacene tvrdou praci a probdelymi noci..

.. | endlife | mail ( 5. 06. 2007, 14:46)

o cemz svedci cas publikovani meho predesleho prispevku :) tak nejak jsem nezvladl plan a misto v pul treti v noci jsem to dotahl v deset rano.. a dneska si nemuzu dovolit usnout :)

mimochodem, jak zakoupit za malo penez hodne drahe elektroniky, to je podnetna myslenka… :)

kazdopadne ty pixely jsou vcelku dost levne, kdyz to tak vezmu neco kolem halere za dva pixely, to je solidni nabidka :) zvlast kdyz si vezmu, ze v kazdem pixelu jsou tri subpixely.. to uz skoro rikam wow. a co teprve svetlocive tynhlencty v digitalech, ty jsou uz uplne zadarmo :)