Jan Martinek

Jak vydržet III. - Evernote

January 25, 2009

Evernote je jeden z programů, které umožňují organizovat poznámky a citace. Přešel jsem na něj z Google Notebooku, který funguje velice podobně. Umožňuje vytvářet poznámky a značit si jejich zdroj, tagovat je, pokud je zdrojem webová stránka, automaticky si do zdroje poznamená přesnou adresu.

evernote_logo.jpg

Typické použití je při přípravě seminárky či jiné zdrojované práce, kdy si můžu přehledně zorganizovat citace nejrůznějších zdrojů a následně je můžu procházet a prohledávat (úžasné třeba když čerpáte z desítek zápisů zastupitelstva obce dostupných na internetu). Případně se dá využít i jako organizátor nápadů k nějaké konkrétní věci, skladiště výstřižků z novin (jak skutečných - vyfocených a rozpoznaných -, tak webových) atp.

Oproti Google Notebooku jsou jeho hlavními přednostmi to, že není vázaný na konkrétní prohlížeč (plugin, se kterým je teprve ta pravá legrace, je pouze pro Firefox) a mnohem rozsáhlejší možnosti ukládání. K tomu se dostanu, nejprve tedy krátký popis, jak takový program vypadá. (Předem bych zmínil, že software je k dostání pro Mac i Windows, rozdíly budou spíš vizuální.)

Evernote je zároveň služba na webu i desktopová aplikace, které se vzájemně synchronizují - i mezi více počítači (můžete si ale vytvořit i "lokální" zápisník). To znamená že můžete mít své poznámky vždy u sebe, kdekoli jste, přes internet a zároveň díky výhodám nativní desktopové aplikace můžete pracovat s maximálním pohodlím.

evernote-web.png

Webová aplikace je příjemně jednoduchá a vytváří inteligentní náhledy poznámek. Co se týče čtení a organizace poznámek, je zde možné provádět všechno, co v desktopové aplikaci.

evernote.png

Přehledněji jsou možnosti Evernotu však vidět přímo v desktopové aplikaci: je možné vyhledávat, třídit podle tagů, data vytvoření i modifikace, podle toho, co poznámky obsahují, odkud jsou převzaty atd. Vpravo je pak vidět seznam poznámek a dole detail. V poznámce může být uloženo prakticky cokoli - text, formátovaný text, kus webové stránky, obrázek, přílohy mailů, zvukové soubory etc. Navíc při vkládání obrázků se Evernote server pokusí proběhnout je rozpoznáváním písma (i ručně psaného) a umožní pak vyhledávat v nalezených textech - ale nejde o export, jen o vyhledávání).

V rámci Evernote je možné vytvářet i to-do položky, ale tady se držím jednoduššího a specializovanějšího prostředí RTM.

evernote-search.png

Vkládání informací

To by bylo spíše k organizaci a čtení poznámek, teď ke vkládání. A způsobů, jak něco vložit do Evernotu je opět hafo. Primárně můžete jít přes webovou nebo desktopovou aplikaci - což je však pohodlné jen v případě, že s aplikací právě pracujete (a potřebujete vytvořit shrnující poznámku nebo si poznamenat právě napadlý nápad k danému projektu, který by neměl zapadnout).

Pokud si potřebujete poznamenat citaci, stačí označit text a kliknout na tlačítko v liště (na Windows předpokládám v systrayi) a vyskočí nabídka s možností uložení textu. Pomocí této nabídky je možné též uložit otisk obrazovky nebo se rovnou pustit do vyhledávání v Evernote.

evernote-bar.png

Pokud jste právě v prohlížeči, je možné použít bookmarklet (k dostání přímo na webu Evernotu) a před uložením ještě můžete donastavit nějaké podrobnosti (jako titulek poznámky, tagy, zápisník apod.).

evernote-bookmarklet.png

(Mac only odstavec :)) Pokud si potřebujete poznamenat nějaký nápad, je tu ještě - podobně jako u RTM - možnost vyvolat Quicksilver a poznamenat si to jeho prostřednictvím. Neexistuje oficiální Quicksilver plugin, ale díky spolupráci s Applescriptem je možná vnější komunikace s aplikací. Je tak možné stáhnout více různých skriptů, funkční je např. Clip to Evernote for Quicksilver. Oproti plnokrevnému pluginu RTM mu chybí notifikace o úspěšném přidání poznámky a na první pohled vizuálně rozpoznatelná ikonka, nicméně zatím jsem nebyl neúspěšný. Při instalaci je třeba vyplnit název preferovaného zápisníku (viz postup na odkazované stránce).

Vzhledem k vychytanosti služby existuje Free a Premium verze - rozdílem je omezení velikosti synchronizovaných poznámek, zapezpečené datové přenosy a možnost vkládání libovolného typu souborů (na Free je pouze obrázky, zvuky a PDF). Pokud budete zhusta využívat obrazových poznámek, popřípadě zvukových, případně přidávat si do poznámek soubory z Officu apod., nejspíš se vám těch pět dolarů měsíčně vyplatí.

Já o tom zatím neuvažuji - limit Free verze je 40MB na měsíc, což je cca 20 000 textových poznámek (dle odhadu Evernotu) nebo 200 dvousetkilobajtových obrázků. To vcelku jde (u Premium je to 500MB). A na Macu si cokoli rychle šoupnu do PDFka (na poznámkování to stačí).

Abych to shrnul - jsem s migrací z Google Notebooku velice spokojený - a škoda, že Google Notebook neměl nějaké výpadky, protože pak bych Evernote vyzkoušel nejspíš o něco dřív (a netrávil hodiny procházením výsledků Googlu na zadání "safari 'google notebook' plugin" ;)). Spoustu dalšího infa najdete na oficiálním webu Evernote.com.