Jan Martinek

Facebook je fajn

March 4, 2009

Kvůli Facebooku ztrácím přátele. Facebook mi krade čas. Facebook znásilnil stařenku. Facebook pobodal mladou dvojici v tramvaji. Evropská unie řekla slovo "Facebook". Jen výběr z titulků posledních týdnů – co mě ale překvapuje, většina textů je negativních. I na samotném Facebooku existují skupinky lidí, kteří organizují "Day without Facebook", kdy se nejspíš dívají ven z neumytých oken svého bytu a čekají až půjdou spát.

Osobně můžu říct, že Facebook mi přináší docela dost informací, které považuji za užitečné. Chodí mi pozvánky na akce (od přátel, kteří mě znají, a ze skupin, kde jsem registrovaný), vcelku příjemně funguje sdílení odkazů (opět cílené – od přátel, nikoli anonymní jako třebas na Diggu), ve skupinách se objevují zajímavé věci, efektivně funguje sdílení fotek, občas zaujme i nějaký status.

Když potřebuju, na jednom místě rychle zjistím kontakty i nějaké to aktuální info o přátelích. A vlastně taky vidím, které slečny jsou single, ale to jsem zatím nějak nevyužil ;–) (Ale je fakt, že tohle už je trochu za hranicí mého vnímání pojmu soukromí.)

Že vám to takto nefunguje? Osvědčily se mi dvě věci:

Neříkám, že je Facebook dokonalý. Ani že jsem našel nějakou velkou pravdu. Jen jsem si říkal, že je zvláštní, kolik se nadává na něco, co ti nadávající neustále používají. A pokud ho někteří používají nadměrně, není to problém Facebooku, ale jejich. Ale o prokrastinaci, vyhýbání se úkolů, závislostech a dalších radostech zase až někdy jindy.